Gündem

Limonun Faydaları ve Ne Şekilde Tüketilirse Daha İyi Verim Alınır?

Ortaçağ ingilizcesi ve Fransızcasında “Limon”, Almanca’da “Zitrone”, İtalyanca’da “Limone”, Arapça’da “Laymun veya Limun”, Farsça’da “Limu”, Sanskritçe’de “Nimbuka” olarak dile getirildi.

Limon, lim ve ağaç kavunu arasında gelişen karma bir turunçgildir. Limon’un toplumda suyu, meyvesi ve kabuğu ile gıda sanayisinde, temizlik, bulaşık sanayisinde ve ilaç firmalarında kullanılmaktadır.

Limon’un tarihi 3 bin seneye kadar uzandığı söylensede, bazılarna göre Çin veya Hindistan, bazılarına göre de Arap ve Akdeniz tüccarlarının bulduğu söylenir. Limon ağacının kökeni ise Himalaya Bölgesi ve İran olduğu söylenir. Kristof Kolomp Amerikayı keşfettiğinde oraya Limon’u getiren ilk kişidir. 1800’lü yıllarda birçok ülkede Limon meyvesi İLAÇ olarak bazı hastalara verilmekteydi. Limonatayı ise Mısırlılar bulduğuna dair bilgi mevcut. Bugün Dünya’nın birçok ülkesi Limon yetiştirmektedir.Bunların başlıcaları: ABD(Kaliforniya-Arizona), Meksika, Arjantin, Şili, Brezilya, Uruguay, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Türkiye, İsrail, Suriye, İran, Hindistan, Çin, Fas, Mısır, Güney Afrika ve Avustralya. Her yıl dünyada 13 milyon tondan fazla limon üretime alınmaktadır.

Limon’un içinde ne var?

Herkes ekşi meyve, lif kaynağı ve C vitamini yönünden zengin meyve diye bilir. Oysa içerisinde mucizevi etken maddeler bulunur. Şimdi bu detaya geçelim.

Limonun bütününde yer alan Besinler:

C Vitamini(askorbik asit): 100gram küçük bir Limon içerisinde 60-100mg C vitamini içerir. Ülkelerdeki yetişen limonlara göre değişebilir. İngiltere’de 75mg iken Türkiye’de 105gram olabiliyor. Unutmayın C vitaminin %20’si oda sıcaklığında sekiz saatte, buzdolabında 24 saatte kayboluyor.

Diğer bileşenler: az miktarda şeker, bitki pigmentleri, Fenöllü bileşenler, Flavonoidler, kumarinler, sitrik asit,glukarik asit, sitral, beta karoten(buna ‘pro-vitamin A’ adı da verilir, çünkü vücut onu bu vitamine dönüştürür), B ve E vitaminleri ve potasyum başta olmak üzere, magnezyum, fosfor, kalsiyum, bakır, demir, manganez, selenyum ve çinko gibi mineraller içerir. Limondaki demirin üçte ikisi kabuğunda ve süngerdokusunda, kalsiyumun üçte ikisi de suyundadır. Vitamin ve mineral dozları yüksek değildir. Düşük olmasına rağmen kombin içeriğinde etkili olabilir.

Limon Kabuğu: %30’u selüloz liflerindne oluşur. Diğer bileşenler ise organik asitler, karoten pigmentleri ve limon yağıdır.

Limon süngerdoku: Liflerden oluşur ama az miktarda antioksidan (fenöllü bileşenler ve limonin) ve diğer bazı maddeler de içerir.

Limon özü: Limonun iç kısmı ve lifli zarlarda sulu bölgesidir. Limon’un torbacıklardaki sulu kısmı limon ağırlığının %25’ini oluşturur. İçeriğinde C vitaminin %90’ını içerir. Diğer antioksidanlar, çeşitli vitaminler, mineraller, organik asitler ve limon yağını içerir.

Limon çekirdeği: Acı beyazımsı tohumdur.İçeriğinde salisilik asit tuzları (aspirindeki gibi), limonin ve biraz da limon yağı bulunur.

Limon’un faydaları ve bilimsel destekler

Öncelikle Tıp hekimleri ve bazı araştırmacılar tarafından sağlık alanındaki Faydaları

1- Adet öncesi sendromda, limonun glukarik asit tuzlarının faydası olduğu bildirilir.(2)

2- Ağır geçen adetler’de için önerilir.(2)

3- Akne tedavisinde etkili olduğu söylenir. (2)

4- Alzheimer ve Unutkanlık için önerilir. (3) (4)

5- Anemi (kansızlık) için önerilir. (2)

6- Astım için etkili olduğu söylenir. (2)

7- Ayak Mantarı enfeksiyonuna karşı faydalıdır. (2)

8- Baş Ağrısı için eğer Asidik beslenmekten kaynaklanırsa Limon etkili olur çünkü Alkali bir meyvedir ve PH değeri artırır. (2)

9- Bayılma esnasında faydalıdır.(2) (bazıları limonlu kolanya uygulaması ile başarı gösterir)

10- Böbrek Taşları problemlerinde etkilidir. (2)

11- Bronşit için Limonun etkisi kesinleştirilmiştir. (American Journal of Respiratory Critical Care Medicine, 2004)

12- Stres ve Depresyon için Bilimsel kanıt vardır. (5)

13- Diyabet hastalarında Kanıtlayıcı sonuçlar bulunmuştur. Fakat araştırmalar daha çok sirke ile yapılmıştır. Limon’un asiditesi sirkeninkine benzediği için aynı sonucu verebileceği söylenir.

14- Bağışıklık sistem(İmmun) için antioksidan özelliği, C vitamini içerir.

15- Düşük Yapma olasılığını azalttığı düşünülür.

16- Eklem İltihabı (Journal of Pharmacy and Pharmacology, 1994.)

17- Enfeksiyon durumlarında etkisi nettir. Antibakteriyel, anti-viral ve bakteri önleyici özelliği bilinir. (2)

18- Hassas bağırsak sendromu (IBS), vakasında ağrı, kabızlık, ishal,mukuslu dışkılama gibi durumlarda limondaki pektin, dışkıyı yumuşatarak ve boşaltmayı daha kolay hale getirerek bu belirtileri azaltır. (2)

19- Hazımlık ve Mide yanması-Reflü. (6)

20- Huzursuzluk. Huzursuzluk sendromune karşı etkilidir. (7)

21- Kalp Hastalığı. Limon kabuğu da dahil, kalp sağlığıına olumlu faydaları var.(8)(9)

22- Kanser ile savaşan önemli bir meyve (10) (11)

23- Kemoterapinin zararına karşı. İçeriğindeki Flavonoid olan nobiletin kanser hücrelerinin kemoterapiye daha az dirençli olmasına yardımcı olabilir.

24- Kas Tutulması, Kramplar ve idman sonrası Kas ağrısı. 2005 senesinde Almanya Heidelberg ve Ludwigshafen kentinde 12 Boksör ve 12 Vücut geliştirmeci sporcular üzerinde Kas tutulması ve kasılması üzerinde VücutBilim ekibi bir çalışma gerçekleştirdi. Yoğun tempolu bir egzersizden sonra yaşanan ağrı ve tutulma, limon yağı sürülerek test edildi ve yatmadan önce yarım limon sıkılarak içildi. Bir gruba ise sadece zeytinyağı verildi ve su içildi. Limon yağı içindeki nobiletin gibi iltihap önleyici etkenlerle kaslarda kan dolaşım ve ağrıları düzenlediği görülmnektedir. Bu çalışmaya daha sonra zencefil yağı ve badem yağı eklendiğinde de etkisinin kuvvetli olduğu anlaşıldı. (12)

25- Kaygı ve panik ataklara karşı doğal ilaç. (Psychiatry Research,2005).

26- Obezite-Şişmanlık. (American College of Nutrition, 2005).

27- Varisli Damar a faydalıdır.(2)

28- Kas ve Enerji için. Japonya Nagoya Üniversitesinin 2001 senesinde yaptığı bir çalışmada farelere limon asiti (Asetik asit) vermenin karaciğer ve kaslardaki şeker depolarını yeniden doldurmaya yardımcı olduğunu bildirdiler. (13)

29- Yüksek Kolesterol ile savaşlan bir meyvedir. (14)

Sporda Kullanım şekli:

Sabah kalktığınızda yarım çay bardağı suyun içerisine yarım limon suyunu sıkarak aç karnına tüketiniz ve 20dk sonra kahvaltıya geçiniz. Aynı uygulamayı yatmadan önce de uygulayın. Performans ve Kas geliştirmek isteyenler antrenman öncesi hazırladığı içeceğinin içerisine yarım limon sıkabilir. İdman sonrasıda aynı uygulamayı yapabilir.

2018 de gerçekleşen Bilimsel çalışmalar ne düzeydedir?

İtalya’da yapılan bir bilimsel çalışma’da Hücre döngüsü girişi ve ilerlemesi mevzusunda limon’un (citrus A.) pre-adipositlerin vitro yağ hücresi farklılaşmasını ve olgun adipositlerin fonksiyonel kapasitesini artırarak bunun gelişimini sergilemektedir. Bu noktada tedavi edici özelliği bulunduğunu bilim adamları not etmiştir.(15)

Hindistan bilim adamları Limon’un içerisinde yer alan önemli kimyasal değerlerin vücut için nasıl bir etkileşim gösterdiğini araştırmak için ekip kurdu. Limon meyvesi, farmakolojik çalışmalar tarafından kanıtlanmış ve yararları listelenmiştir. Bu çalışmadan sonra Hindistan’da sağlık dergilerinde ayın meyvesi ilan edilmiştir. (16)

Çin devletinde yapılan bilimsel çalışmada Osteosarkom geçiren hastalarda, Limon ile Antioksidan etkisini gözlemleyerek hastalardaki iyileşme ve korunma belirtileri dikkat çekmiştir. (17)

2018 senesinde Pakistan Moleküler Biyoloji ve Biyoteknoloji Enstitüsü ve diğer kuruluşların yardımı ile yapılan Hepatit C virüsü üzerinde farklı bitkiler ve Limon etkisi incelenmiş ve bazı alanlarda faydaları görülmüştür. Buna göre Tedavi süresince diğer ilaçlarla beraber kombinasyon halinde kullanılması tavsiye edilmiştir. (18)

Kaynaklar

(1) Dyt. Dr. David Grotto. Hayat Kurtaran 101 Yiyecek. Mart yay. S.235-238.

(2) Dr. Penny Stanway. Mucize Gıdalar Limon. Kuraldışı yay. S. 20

(3) Journal of Neurochemistry, 2003.

(4) Journal of Agricultural Food Chemistry, 2004.

(5) Psychoneuroendocrinology, 2008.

(6) U.S. Patent (642045), 2002.

(7) European Journal of Pharmacology, 2008.

(8) British Medical Journal, 1996.

(9) American Journal of Clinical Nutrition, 2005.

(10) BMC Dermatology, 2001.

(11) Cancer Epidemiology, Biomakers & Prevention, 2001.

(12) Dr. Sandra Münch, Johan Gröger, Murat Kılıç,. Muskelkater und Zitronen. Körper und Wissenschaft (vücutbilim), Ludwigshafen Almanya, 2005.

(13) Journal of Nutrition, 2001

(14) Food Science and Technology International Tokyo, 1998.

(15) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29596447

(16) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29594287

(17) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29576857

(18) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29571723

Related posts

ALES puan hesaplama nasıl yapılır, ALES puan hesaplama 2021

trendmedya

Bakan Koca: ‘Okullar ve üniversiteler için PCR testi devlet hastanelerinde ücretsiz’

trendmedya

Son dakika: Sigaraya zam geldi!

trendmedya

Leave a Comment